Ahşap Boyama Nasıl Yapılır Teknikleri Nelerdir?

Ahşap boyama çoğunlukla hobi olarak ilgilendiğimiz konulardan biridir. Ahşap boyama teknikleri ve nasıl yapıldığı da bu anlamda oldukça merak edilen konulara arasına girebilmektedir. Çalışma koşulları ve elde edilen ürün bakımından eşsiz fırsatlar sunan bu boya türü için daha iyisini yapabilmek ve kendimizi geliştirmek için teknikleri öğrenmek ve ahşap boyama nasıl yapılır konusunu detaylı incelemek faydalı olacaktır.

Hobi ürünleri oluşturmak veya ev eşyalarını yenilemek için çoğu zaman ahşap boyama uygulamalarına ihtiyaç duyarız. Bu sebeple nasıl yapıldığını öğrenmek ev dekorasyonu anlamında bize eşsiz fikirler vermesi açısından son derece önemlidir.

En Doğru Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Her boya işleminde olduğu gibi işe ortamı hazırlayarak başlamak en doğrusu olacaktır. Zımpara yapmadan önce etrafı naylonlar veya gazeteler ile kaplamalı tüm hazırlıklarınızı eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz. Hazırlıkların ardından ahşabınızı boyamaya hazırlamak için zımpara yapmaya başlayabilirsiniz. Elbette ki zımpara yapmadan mobilya boyama gibi işlemler de vardır fakat burada doğru sonucu almak istiyorsanız zımpara yapmamız gerekir. Zımparanın ardından ister chalk paint tekniği ile ister bildiğimi astar boya ile ahşabımızın üstünden geçebiliriz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sıra boya işlemine geliyor. Burada ister akrilik boya isterseniz de yağlı boya kullanabilirsiniz. Boyanacak alanınıza uygun olarak ister rulo ister fırça biçiminde boyama işlemimize geçebilirsiniz. İlk kat boya uyguladıktan sonra ise kurumasını beklemek burada önemlidir. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci kat boya işlemini yapabiliriz. Eğer yeterli ise ahşap boyama işlemimizi tamamlamış oluruz. Kurumanın ardından dilediğimiz yerde kullanabiliriz.

Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap boyama teknikleri çok fazla bilinmemesine rağmen kullanım bakımından oldukça önemli tekniklerden biridir. Evdeki eski eşyaları ve ahşap mobilyaları bu teknik ile birlikte yenileyebilirsiniz. Bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz gibi işin süreçsel olarak nasıl yapıldığını anlattık. Fakat işin bir de teknik kısmı var. Burada öncelikle ince fırça kullanabilmek önemlidir. Kullanacağımız yüzeye göre elbette fırça boyutu değişebilir fakat ince fırça her zaman iyidir. Boya markası seçimi de elbette önemlidir. İyi boya kullanırsak işimiz kolaylaşır. Boyayı yaparken çok fazla sıvılaşmamasına ve pütür pütür olmamasına önem vermeliyiz. Boyayı uygun hale getirdikten sonra ise püf nokta kurumasını beklemekten geçer. Kurumasını beklerken sabırlı olmalı tam anlamı ile kuruduktan sonra ikinci kat uygulamayı yapmalıyız. İlk kat için biraz kötü görünse dahi paniğe kapılmamalı, ikinci kata giriştikten sonra doğru sonucu alacağımıza inanmalıyız.

Bu içeriğimizde size ahşap boyama teknikleri ve nasıl yapıldığına dair bilgiler vermeye çalıştık. Umarım sizin için de faydalı olmuştur. Güzel şeyler oluşturmak ve güzel şeyler ile birlikte gurur duyabilmek için teknikleri uygulamanız dileğiyle. Her daim güzel kalın.Bir Cevap Yazın