Alçıpan Asma Tavan Uygulamaları

Alçıpan asma tavan belirli uygulama standartlarına göre yapılan bir sistemdir.
Elektrik ve sıhhi tesisatlarının rahat döşenmesine ve gizlenmesine imkan sağlar.
Akustik ve yangına dayanım gibi özelliklere sahip sistemlerdir.
Her çeşit iç mekan tavan uygulamalarında kullanılır.
Tesisatları gizleyerek dekoratif mekanlar oluşturur.
Alçıpan asma tavan tesisata müdahale açısından oldukça kolay ve kullanışlı sistemlerdir.
Hafiftirler bu sebeple binanın taşıyıcı sistemine çok etkileri yoktur.
Binanın hareketlerine uygun oldukları için depreme dayanıklı binalarda kullanımı yaygındır.
Yangına dayanıklı, ses ve ısı yalıtımına da sahip oldukları için bina ve dairelerde oldukça tercih edilmektedirler.
Alçıpan asma tavan çeşidi asma tavan uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulama sistemidir. Yukarıda bahsettiğimiz özelliklerden depreme dayanıklılık, ses ve ısı yalıtımı özelliklerinin etkisi bunda en çok etkisi olan özelliklerdendir.
Alçıpan asma tavan modelleri ev dekorasyonuna veya işyeri, ofis gibi alanlarında modern görünümüne gölge düşürmesi ihtimali olan tesisatları gizlemekte, bu dekoratif ve modern görünümün bozulmasına engel olmaktadır. Bu sebeple müşterilerin alanında uzman bir usta ile evinin duvar ve tavan gereksinimlerini çok detaylı bir şekilde belirlemeleri gerekmekte ve o şekilde bir iş planı oluşturmaya özen göstermelilerdir. Yapılan işin sonucunda memnun kalmak için tecrübeli ve boya badana alanında oldukça uzman olan bir usta seçmek ayrı bir önem arz etmektedir.
Boya badana alanında ve tavan uygulamalarında tecrübeli ve uzman bir boya ustası iş esnasında hatta işe başlamadan önce nasıl bir sıra ile gitmesi gerektiğini çok net bir şekilde planlamış olmaktadır. Alçıpan asma tavan uygulamalarında da uzman bir boya ustasının mutlaka göz önünde bulundurması gereken durumlar mevcuttur. Aşağıdaki kısa yazımızda bu konuya değineceğiz.

Alçıpan asma tavan uygulamasında hangi sıra ile uygulama yapılmalıdır?

Öncelikle uygulama yapılacak olan yüzeyin durumu teşhis edilmelidir.Bu inceleme sırasında tavan yüzeyinin betonarme, ahşap, çelik veya asmolen bir döşeme olup olmadığına ve tavanda değişken yükseliklerin bulunup bulunmaması durumuna dikkat edilmelidir.
İkinci aşamada kot ve ölçü alınmalıdır. Bu işlemi yaparken alçı levha asma tavan çeşitlerinin yerden ne kadar yüksekte olacağına dekorasyona göre karar verilmelidir. Tavan kotu taşınırken de özen gösterilmeli, bu şekilde tavanda göze hoş gelmeyen eğrilikler önlenmelidir.
Bütün ölçü işlemleri bittikten sonra montaj uygulanmalı, taşıyıcı yapı montajı yapılırken de alçı levha ile asma tavan iş yapımı sırasına uyulmalıdır. Bu aşamaları başlıklar halinde ;
U Profillerinin Sabitlenmesi
Askı Çubuklarının Konumu
Çelik Dübel Yerleri
Askı Çubuklarının Konumu Belirlenirken Dikkat Edilecek Hususlar
Asma Tavan Ek Askı Çubukları
Asma Tavan Çelik Dübellerin Sabitlenmesi
Asma Tavan Askı Çubuklarının Boyu
Asma Tavan Askı Çubuklarının Takılması
Asma Tavan Askı Maşalarının Takılması
Asma Tavan Ana Profillerin Takılması
Asma Tavan Ana Profillerin Ekleme Parçası
Asma Tavan Tali Profillerin Aralıkları
Asma Tavan Tali Profillerin Konumu
Asma Tavan Tali Profillerin Sabitlenmesi şeklinde sıralayabiliriz.
Yine önemli aşamalardan biri olan alçı levhaların montajı işleminde de montaj yapılırken duvarların birbirine dik olup olmadığına bakılmalıdır.Duvarların birbirine dik olup olmaması durumuna göre alçı levha montajı değişkenlik gösterir.
Ve son aşama olarak alçı levha montaj işleri bittikten sonra arada kalan derzlere doldurulacak derz dolgu alçılarının alçı levhayı daha iyi tutması ve kuruyunca çatlamaması için dikkatli bir şekilde derzlere derz bandı ( file) çekilmelidir.
Görüldüğü üzere bu kısa yazımızda bahsettiğimiz şekilde alçıpan asma tavan işide en az boya badana kadar hatta daha fazla zahmetli bir iştir. Bu sebeple mutlaka alanında uzman boya badana ustası ile çalışılmalıdır.
Bizler Boyacim Gelsin ekibi olarak sizlere profesyonel ustalarımız ile en iyi hizmeti vermenin gönül rahatlığı içinde hiç vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.
Hayalinizdeki evinize en doğru seçimle ulaşmanız dileğiyle…Bir Cevap Yazın