Astar Boya Nedir Nasıl Yapılır ve Ortalama Fiyatları

Astar boya, söz konusu boya badana olunca karşımıza sürekli gelen bir boya aracıdır. Her boyacı ustası astar boya nasıl yapılır, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını bilmek zorundadır. Bunun için biz de astar boya ile ilgili sağlam bir bilgi kaynağı oluşturmayı amaçladık. Umuyoruz sizin için de arzu ettiğiniz bilgileri elde edebileceğiniz bir platform olur.

Astar Nedir?

Astar, özellikle su bazlı boya uygulamaları yapılmadan önce uygulanan bir duvar boyama işlemidir. Astar yapmak için öncelikle zemini zımpara yapmak gerekir. Astar hem ev boyama hem de mobilya boyama işlemlerinde sıklıkla kullanılır.

Astar yapabilmek için zeminin uygun olması gerekmektedir. Astar özellikle mobilya boyama işlemleri sırasında kullanılması gereken çalışmalardan biridir. Astar atmak boyanın kullanımı ve duruşunu kolaylaştırır.

Astar Boya Nasıl Yapılır?

Astar boya, su bazlı boya uygulamalarından hemen önce yapılır. Zemini hazırladıktan sonra yapılan bu uygulama genellikle beyaz astar boya ile yapılmaktadır. Astar boya sıvalı ve tozlu yüzeylerde uygulanır. İlk defa boya uygulanacak mekanlara genellikle astar bu sebeple atılır. Sıva ile su bazlı boyanın karışmamasını sağlar.

Ev boyama işlemleri sırasında alçıpan ihtiyacı olduğunda alçıpan yapılan zemin boyaya uygun değildir. Boyayı emer ve daha fazla boyanın kullanıma yol açar. Bu yüzden astar atmak boyanın kullanımı için de son derece önemlidir. Uygulama sonucunda zeminin boyayı bünyesinde kabul etmeye daha elverişli olduğunu söyleyebiliriz.

Astar Boya Ne İşe Yarar?

Astar boya zemini sağlamlaştırır. Yağ ve pas gibi lekelerin ortadan kaybolmasını sağlar. Boya badana için uygun zemini sağlamış olur. Astar boya koruyuculuğu da arttırdığı için uzun süreli güzel boyalı evlerin oluşmasına da yardımcı olur. Astar sayesinde boyanın kullanımında da tasarruf edilerek daha az ile boya ile daha fazla yer boyanabilmektedir.

Astar Boya Fiyatları

Astar boya fiyatları elbette boya markasından başka bir markaya farklılaşmaktadır. Filli Boya, Marshall boya gibi büyük markaların astar fiyatları 2,5 lt için 30 ile 40 tl arasında değişirken diğer markaların kendi kalite ve fiyat politikaları olabilir. Buradan en iyi iç cephe boya markası seçilip, uygulamalarımız için tercih sebebi olmalıdır.

Bu içeriğimizde size astar boya nedir, ne işe yarar, astar boya fiyatları nasıldır, astar boya nasıl yapılır gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı merak ettiğiniz soruları bize yöneltebilir, Boya badana ile alakalı profesyonellerimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

[Toplam:10    Ortalama:3.6/5]

 Bir Cevap Yazın