Bir Odaya Ne Kadar Boya Gider?

Ev boyama, ofis boyama gibi işlemler için hepimiz bir boya hesabı yapar dururuz. Acaba bir odaya ne kadar boya gider, ne kadar boya almak lazım, boya badana işlemlerini nereden yapabilirim gibi sorular aklımızda dolanır durur. Bunun için biz de size özellikle ev boyama işlemleriniz için bir odaya ne kadar boya gider sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Oda Boya Hesabı

Bir odaya ne kadar boya gider hesabı yapmadan önce odanın metrekaresinin bilinmesi gerekir. Metrekare hesabı yapmak için odanın eni ile boyunu çarpabiliriz. Buradaki önemli nokta ise kapı ve pencerelerin metrekareden düşülmüş olarak hesaplanması doğru sonucu verecektir. Profesyonel boyacıların hesabına göre ise zeminin metrekaresinin 3 katı duvar boyama alanı olacaktır. Siz de kendi odanızda kolay hesaplanması için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Zemininizin 30 m2 olduğunu varsayarsak boyanacak alanınızın 90 m2 olduğunu varsayabilirsiniz.

Boya almak için ise kaç litre boyanın ne kadarlık bir alanı boyayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunun için her ne kadar boya markaları arasında hesap farklılaşmakta olsa da ortalama olarak 2,5 litre boya 15 m2 lik alanı boyayabilmektedir. Yani eğer 90 m2 bir alan boyayacaksanız 15 litre bir boya ile çift kat boya yapabilirsiniz. Siz de kendi odanızı bu şekile hesaplayarak bir odaya ne kadar boya gider sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Bu cevapların ardından bir ev için aynı hesabı yapma gereksinimi duyabilirsiniz. Bunun için bir eve ne kadar boya gider başlıklı içeriğimizi de incelemenizi öneririz.

Bu içeriğimizde size bir odaya ne kada boya gider ile ilgili soruya cevap vermeye çalıştık. Umarım sizin için de aradığınız cevabı bulabildiğiniz bir yazı olmuştur. Siz de merak ettiğiniz diğer konuları bize boya badana soruları bölümümüzden iletebilir, uzmanlarımızdan kısa sürede yanıt alabilirsiniz.Bir Cevap Yazın