Boya Çeşitleri ve Özellikleri

Yaşamımıza renk katan en önemli öğelerden biri hiç kuşkusuz evimizdir. Evimizi güzelleştirmek, evi harika hale getirmek son derece önemli kavramlar arasındadır. Bu bağlamda boya badana yaptırmanın önemi ortaya çıkıyor. Evi güzelleştiren, dış görünüşünü harika hale sokan etmenler arasında en değerlisi hiç kuşkusuz boyasıdır. Burada da boya badana çeşitleri kavramının önemi beliriyor. Doğru çeşit ile doğru altyapı ile çalışmak süreci hızlandıran ve etmenleri bir araya getiren bir öğe olmuş oluyor. Boya çeşitleri ve özellikleri kavramı bu sebeple araştırılması, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Boya çeşitleri arasında birçok çeşit göze çarpmaktadır. İtalyan boya daha sağlam bir görüntü ortaya koyarken, saten boya duvar eksiklerini kapatır, dekoratif boya ise klasik mobilyalar ile tam bir uyum içerisindedir. Her çeşidin kendine özgü olan durumları bu konuda iyi çalışmalara sahiptirler. Burada görev ev sahibine düşmektedir. Kendi evine en uygun boya özelliklerine en makul olacak şekilde tercih yapabilmek mecburiyeti içindedir.

İç Cephe Boya Çeşitleri

İç cephe boya çeşitleri sayısal olarak pek fazladır. İtalyan boya, sedef boya, saten boya, plastik boya gibi birçok çeşit vardır. Bunların yanında boya badana yapmanın da birçok yolu vardır. Bu tür tasarımsal yolları da boya çeşidi olarak nitelendirebiliriz. İç cephe boya çeşitleri içerisinde en çok tercih edilen türlerden biri de dekoratif boya uygulamaları ve bu tür çalışmalardır. Dekoratif boya, şık bir görünüm isteyen herkese hitap ederek ülkemizde geniş bir mecra tarafından tercih edilmektedir. Özellikle geniş evlerde, klasik mobilyalar ile dekore edilen evlerde dekoratif boya uygulamalarına sıklıkla rastlanır. Bu boyanın ustası da profesyonel ve tecrübeli olmak mecburiyetindedir. İşini iyi yapması için bu şarttır.

Sedef Boya Çeşitleri

Sedef boya çeşit bakımından oldukça zengin bir boya badana uygulamasıdır. Desenli rulo yardımı ile yapılan bu çalışma, evin daha iyi dekore olması için birçok yenilik gösterebilmektedir. Özellikle klasik yapıdaki mimarilerde bu boya türü tercih edilir. Boya çeşitleri arasında ülkemizde sık tercih edilen bir türdür. Fakat uygulama açısından uzmanlık gerektirdiği için her ustaya teslim edilmemelidir.

İtalyan Boya Çeşitleri

İtalyan boya, dekoratif boya kategorisinde sıva ile yapılan çalışmalar arasında yer almaktadır. Bu boyanın iyi bir biçimde kullanılması evi bambaşka bir hale getirebilir. Ev sahiplerinin evlerini boyatmadan önce bakması gereken incelemesi gereken boya çeşitleri arasında yer almaktadır. Özellikle eviniz biraz geniş ise italyan boyayı kesinlikle denemelisiniz.

Saten Boya Çeşitleri

Saten boya, silinebilir özelliği sayesinde ülkemizdeki toplu alanlarda kullanılır. Çabuk kirlenebilen bu alanlar için saten boya ideal bir çözüm olarak göze çarpmaktadır.  Bu boya, çocuk odalarında da tercih edilmektedir. Hem daha sağlıklı olması hem de duvarları çizebilen kirleten çocuklar için uygun olması saten boyayı diğer uygulamalara göre bir adım öne taşımaktadır.

Bu içeriğimizde size boya çeşitleri ve özelliklerinden bahsetmeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Evinizi boyatmadan önce incelemeniz gereken boya çeşitleri ve boya badana türlerini sizler için derlemeye gayret ettik. Eviniz için birkaç fikir de vermeye çalıştık. Siz de hayallerinizdeki eve sahip olun diye çalışıyoruz. Bu kapsamda profesyonel ekibimizle sizin mutluluğunuz için gayret ve çabalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Mutlu bir yuvada yaşamanız dileğiyle.Bir Cevap Yazın