Boya Nasıl Yapılır-Ev Nasıl Boyanır-Adım Adım Anlatım

Evini daha güzel bir yer haline getirmek herkesin hayalidir. Daha iyi bir yerde yaşamak, daha huzurlu bir yuvaya sahip olmak için hepimiz koşturur dururuz. Bunun yolu ise önce iyi duvarlara sahip olmaktan geçer. Duvarlarımızı hayal ettiğimiz biçimde yapabilirsek, hayal ettiğimiz bir eve kavuşmak için de ilk adımlarımızı atmış oluruz. Bunun için öncelikle öğrenmemiz gereken boya nasıl yapılır, nasıl yapılmalı gibi soruların cevabı olacaktır.

Boya nasıl yapılır sorusunu tam olarak cevaplamadan önce boya işlemine başlamadan önce elimizde var olması gereken araçları şöyle bir sayalım:

1-Fırça

2-Rulo

3-Zımpara

4-Spatula

5-Duvar Boyası

6-Tavan Boyası

7-Küçük Bezler

8-Merdiven

9-Kağıt Bant

10-Çivi Delikleri için Alçı ve Mala

Ev Nasıl Boyanır?

Ev boyama işlemi boya badana alanının en önemli alanlarından biridir. Burada öncelikli olan evin odalarını bölerek ilerlemek ve bir odaya ne kadar boya gider gibi soruları önceden sorarak planlamak olacaktır. Ardından işlemlerimize sırasıyla başlamalı, duvarlarımızı güzelleştirmeye girişmeliyiz.

Adım 1: Renk Seçimi

boyabadanarenkleri

Renk seçimi bizim için oldukça önemli olmalıdır. Hayatımızın geri kalanında sürekli bakacağımız renkleri doğru seçmeli, duvarlarımızı seçtiğmiz renk ile renklendirmeliyiz. Bunun için renklerin anlamları ile ilgili içeriğimizi inceleyebilir. Size en uygun olan rengi ufak bir test ile bile seçebilirsiniz.

Renklerin Anlamları

Renklerimizi seçtikten sonra sıra bunun boya markaları içerisinden renk kartelaları bulmak ve incelemeye geldi. Buralardan daha önceden belirlemiş olduğumuz renkleri bulmalı, boya markamızı belirlemeliyiz. Bunun için size boya badana renkleri adı altında sağlam bir liste hazırladık.

Boya Badana Renkleri

Adım 2: Eşyaları Muhafaza Etmek

esyamuhafaza

Eğer eviniz eşyalı ise işlem biraz daha zorlaşabilir. Çünkü eşyalı evlerin eşyaları boya badana işleminin öncesinde muhafaza edilmeli, boya gelmemesi adına koruma altına alınmalıdır. Eşyaları daha iyi şekilde koruma altına almak için merkeze doğru sürükleme yapılabilir. Merkeze kaçırma işlemi yapıldıktan sonra iyi bir örtü veya gazete kağıtları ile eşyaların üstünü örtmek doğru bir işlem olacaktır.

Adım 3: Duvarları Hazırlama

duvarlarintemizlenmesi

Boya badana işlemlerine başlamadan önce duvarlarınızı zımparalamalı, eğer çivi delikleri varsa alçı ile üstünü kapatmalısınız. Tüm bu işlemlerin ardından boya işleminden önce odayı iyice havalandırmayı da unutmamalısınız.

Adım 4: Tavan Boyama

tavanboyama

Tavan boyama işin en zor kısmıdır. Bu sebeple boya badana işlemine tavanlardan başlanması daha doğru olacaktır. Daha önceki adımda belirtilen kabarmaları ve eğrileri spatula yardımı ile düzleştirdikten sonra tavan boyama işlemine daha önceden almış olduğunu plastik boya rulosunu yıkayarak başlayabilirsiniz. Yıkama işleminden sonra kurulayıp nemli bir şekilde bırakabiliriz. Tüm bunların ardından aldığımız boyanın kullanım talimatındaki hangi oranda inceltileceği bilgisine erişmeliyiz, bu işlemi doğru bir şekilde yapabilmek için boyayı daha büyük bir kovaya almalıyız. Boyayı tavana vurmadan önce 3 kat hesaplaması yapmalıyız. İlk kat zemin katı, diğer iki kat ana boya katı olacak şekilde işimizi planlamalıyız. Boyayı tavana uygulamadan önce ilk kat boya ikinci kat boyadan daha ince olursa duvarın emilimi açısından faydalı bir işlem uygulamış oluruz. Boya işlemi yapılırken, uygulanan en büyük yanlışlardan biri de ruloyu boyaya daldırmaktır. Burada yapılması gereken ufak dokunuşlar ile boyayı ruloya değdirmek ve tavana uygulamaktır. Aksi durumda boyaların damlatılması ile karşı karşıya kalınabilir. Tavan boyama teknikleri uygularken boyayı duvara paralel biçimde uygulamak doğru bir işlem olacaktır. Bu paralel uygulama ikinci ve üçüncü katları da aynı şekilde yapıldığında iyi sonuç verecektir. Tavanın ilk kat boyama işlemi bittikten yaklaşık 2 saat sonra ikinci kat boyama işlemini uygulayabilirsiniz. Boyanın kuruması yaklaşık olarak 2 saat sürecektir. Kuruma işlemi bittikten sonra ikinci kat boya vurulabilir.

Adım 5: Duvar Boyama

duvarboyama

Duvar boyama işlemi sırası tavan boyama işlemi ile aynı doğrultuda ilerler. Duvar boyama işlemine başlamadan önce yere naylon veya gazete kağıdı sermek gerekir. Zemine boya bulaşması sırasında ise nemli bir bez ile silmek mümkündür. Duvar boyama işlemine başlamadan önce maske bandını köşelere ve süpürgeliklere yerleştirmemiz gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıysak duvarlarımız boya yapmaya hazır demektir. Fırçamız ile duvarlarımıza işlemlere başlayabiliriz. Kestirme fırçası ile duvarlarımıza boya yaptıktan hemen sonra bekleme yapmadan rulo ile işlemlerimize devam etmeliyiz. Ufak dokunuşlar ile duvarlarımızı boyadıktan sonra ilk kat boyama işlemini bitiririz. İlk kat boyama işleminden 2 saat sonra ikinci kat boyama işlemimizi daha kalın bir biçimde yapabiliriz. Eğer duvarlarımızın bir kat boyaya daha ihtiyacı varsa bu işlemi 3 kat olarak tamamlayabiliriz. Tüm bu işlemlerin ardından daha önceden yerleştirmiş olduğumuz bantları duvarlarımızdan yavaşca çekeriz. Ev boyama işlemimiz bu uygulamalar ile sona ermiş oldu. Hayallerinizdeki eve kavuşmak için bir adım daha atmış oldunuz.

Ev Boyama Teknikleri

Ev boyama, evimizi istediğimiz biçime sokmak için yapılan önemli uygulamalardan biridir. Ev boyama teknikleri de bu kapsamda çalışmalar içerisinde var olan ve merak edilen olgulardan biridir. İyi teknikler ile daha iyi boya badana yapabilir, istediğimiz renklere çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliriz. Bunun için tüm uygulamaları ve teknikleri tam bir doğruluk içinde uygulamalıyız. Bunun için durumu ciddiye almalı, önemli bir iş yapıyor algısını hiç bir zaman kaybetmemeliyiz.

Ev boyama işlemine başlamadan önce yapmamız gereken boyaları düzgün bir yere almak olacaktır. Burada büyük bir kaba boyayı taşımak bizim kullanım kolaylığımızı arttıracaktır. Bunun dışında rulolarımızı ve köşeler için kıl fırçalarımızı da hazırlamayı unutmamalıyız. Ev boyama teknikleri uygulamadan önce bu tür uygulamaları yapmamızda büyük fayda var. Ev boyama yaparken öncelikle ruloyu boyaya hafifçe dokundurmalıyız. Ruloyu daldırmak burada yanlış bir uygulamadır. Hafif dokunuşlar ile boyayı ruloya değdirden sonra hafifçe duvarda sürükleyerek ilk kat boyamızı yapabiliriz. İlk kat boya yaptıktan sonra kurumasını bekleyerek ikinci kat boya işlemlerimize geçiş yapabiliriz. Bunun için yine ruloyu hafifçe dokundurarak bu kez daha sağlam bir şekilde ikinci kat boya uygulamalarını yaparız. Eğer gerekliyse üçüncü kat boya da bazen uygulanmaktadır. Tüm işlemler bittikten sonra son kontrolleri yaparak işlemlerimizi tamamlayabiliriz.

Bu içeriğimizde size boya nasıl yapılır, ev nasıl boyanır ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Evinizin güzelleşmesi, duvarlarınızın harika bir hale gelebilmesi için boya badana işini önemsemeli, evinizi güzelleştirmekten kaçınmamalısınız.

[Toplam:12    Ortalama:4.7/5]

 6 yorum

 • Reyhan Dorukoglu

  Boya nasil yapilir ile alakali iyi bir icerik olmus. Ben de bu soruya dogru bir sekilde yanit bulup ogrenmek istiyordum. Yaziniz icin tesekkur ederizz.

  • Boyacım Gelsin

   Görüşleriniz için teşekkür ederiz. Biz de bu konu ile ilgili hiç bilgisi olmayan için bile harika bir yazı olsun diye emek verdik. Sizden olumlu tepkiler almak bizim için de son derece önemli.

 • Asli su

  Boya badanada oldukca iyi bir firma kesinlikle tavsiye ediyorum.Hizmetinizden cok memnun kaldim.Yaziniz icindr cok tesekkurler.

 • Merve Atilla

  Güzel ve bilgilendirici olmuş. Biz de evimizi boyattık. Teşekkürler.

 • Handan Kardeloglu

  Iyi bir rehber olmus. Bizim gibi konuyu bilmeyenler icinde bu rehber son derece faydali durumda. Bu konuda bize gelen elementler ile bu isi yapabilmek hos oluyor. Istedigimiz gibi boya yalabilmek de son derece zevkli bir durum. Herkezi evini renklemdormeye davet ediyorum.

 • Cansin Melis

  harika bir rehbe. buraya bakarak boya badana islemlerimizi yaptık. iyi calismalar.

Bir Cevap Yazın