Boyaya Ne Kadar Tiner Katılır?

Boya badana işlemleri sırasından her zaman metrekare hesaplama ve bir eve ne kadar boya gider, doğru şekilde hesaplayamayabiliriz. Boyayı saklamak ve muhafaza etmek için içerisine tiner katmak gerekebilir. Bunun sağlam bir kap bulup içerisine boyayı ve tineri karıştırmalıyız. Kabı kapattığımızda asla hava almamasına büyük özen göstermeliyiz. Bunun için ihtiyacımız olan boyaya ne kadar tiner katılır sorusunu doğru biçimde cevaplamak olacaktır.

Tiner ile boyayı eşit oranda karıştırmak yanlıştır. Burada tinerli bir kaba boyayı koymak muhafaza etmemize yardımcı olmaya yetecektir. Ekstra bir karışımdan söz edilemez. Fakat yağlı boya inceltme için tiner kullanımında aynı şey söz konusu değildir. Bu farklı bir uygulamadır.

Yağlı Boyaya Ne Kadar Tiner Katılır?

Yağlı boya inceltme işlemi tinerle gerçekleştirilir. Eğer yağlı boya incelteseksek sentetik tiner, eğer selülozik bir tiner kullanacaksak selülozik tiner kullanmalıyız. Burada bir kaba döküp tahta bir kaşık ile karıştırabiliriz. Burada istediğimiz inceliği bulmasını sağlamak için rengine ve kıvamına dikkat etmemiz gerekir. Burada istediğimiz kıvamı elde etmek boya ve tineri ekleme yaparak oranı tutturmaya çalışmalıyız. Eğer fazla bir kullanım varsa diğer madde ile bunu dengeleyebiliriz.

Yağlı Boya Tiner Oranı

Yağlı boya tiner oranı genel intiba ile %30 olarak düşünülmektedir. %30 oranında tiner karıştırmak genel intiba sonucu ortaya çıkmaktadır. Fakat burada boyanın markası ve boya çeşidi bu durumu doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır. Bunun için göz kararı olarak yağlı boya tiner oranı belirlenmesi çok daha doğru sonuçları doğuracaktır.

Bu içeriğimizde size boyaya ne kadar tiner katılır ve yağlı boya tiner inceltmesi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı olmuştur. İyi çalışmalar diliyoruz.Bir Cevap Yazın