Dış Cephe Boya ve Boya Badana Arasındaki Farklar

Dış cephe boya ile iç cephe boya olarak tanımlanan ve toplum tarafından boya badana olarak adlandırılan çalışma arasında ciddi farklar vardır. Bu iki çalışma arasında dış cephe boya için farklı malzemeler kullanılırken, boya badana için de bambaşka bir işçilik becerisi gerekmektedir. Bu iki çalışma için ise genellikle farklı ustalar hizmet vermektedir. İki usta grubu arasında farklı etmenler de göze çarpmaktadır.

Dış Cephe Boya

Dış cephe boya denince hepimizin aklına evlerimizin dışının boyanması gelmektedir. Fakat gerçek çalışmaları düşündüğümüzde ciddi bir planlama ve strateji ile de karşı karşıya kalırız. Mantolama gibi pek çok etmeni bir araya getiren dış cephe boya için yüksek miktarda tecrübe isteyen bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir insanın dış görünüşünün önemli olduğu gibi bir evin de dış görünüşü son derece önemlidir. Dışı güzel olan her evin içinin de güzel olacağı izlenimi vardır. Bu nedenle ev sahipleri evlerin dışının iyi  bir şekilde dizayn edilmesine, dış cephe boya uygulamalarının iyi bir biçimde gerçekleşmesine yoğun çaba harcarlar.

Boya Badana

Boya badana çalışmaları dekorasyon aklı ile yapılacak uygulamalar arasında yer almaktadır. Dekorasyon kafası ile birlikte gerçekleşecek, dekorasyon fikirleri ile birlikte var olan uygulamalar arasında yer almaktadır. Bir evin güzelleştirilmesi ve harika hale gelmesi bu tip çalışmaların büyük bir özveri ile gerçekleştirilmesi sonucu meydana gelmektedir.

İç cephe boya bir başka deyişle boya badana uygulamaları için ise doğru çalışmaları yapmak son derece önemlidir. Burada renk seçimi yapabilmek, renk seçiminin iyi bir şekilde yapılmasının dışında uygulamanın da keyifli bir biçimde gerçekleşmesi büyük bir önem taşımaktadır. Boya badana çalışmaları arasında ustanın işini bilmesi ve işini bilerek davranması da önemli bir etmen olmaktadır. Burada boya badana ustaları seçmek ve işi en doğru ustayı ile gerçekleştirmek önemli olacaktır.

Bu içeriğimizde boya badana ve dış cephe boya kavramlarını size açıklayıcı bir şekilde anlatarak farklarını ortak yönlerini anlatmaya çalıştık. Siz de bu konuda merak ettiğiniz konuları bize iletebilir, Boyacım Gelsin ekibi ile iki uygulama hakkında da hem detaylı bilgi hem de ücretsiz keşif alabilirsiniz.Bir Cevap Yazın