Duvar Boyama Teknikleri

Duvar boyama ciddi bir iştir. Ciddiyet ile yapılması gereken, profesyonel bir bakış açısı isteyen bu iş için teknikleri doğru şekilde bilmek önemlidir. Evimizin en önemli yapılarından biri olan duvarlarımızı renklendirirken doğru bir biçimde yapmak evimizi güzelleştirecek önemli bir etkendir. Bu kapsamda hayatımıza etki edici çalışmaları iyi bir biçimde öğrenmemiz bize olumlu katkı yapar. İşte duvar boyama teknikleri de hayatımıza etki eden önemli çalışma alanlarından biridir.

Eğer evinizi boyamak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınız hakkında bilginiz yoksa, üzülmeyin bu yazı sonunda her şeyi öğrenmiş olacaksınız. duvar boyama teknikleri konusunda, ilk önce bizlere gerekli olan malzemeleri alarak işe başlıyoruz. Bizlere gerekli olan malzemeler ise, duvarın yapısına göre, plastik, sentetik veya mat boyalardan birisini almaktadır. Boyamızı seçtikten sonra sevdiğimiz rengi seçiyoruz. Ardından fırçamızı seçiyoruz, bizim için 3 veya 4 numara yeterli olacaktır. Fırçalarla ulaşılamayan bölgeler içinde mini rulolar alıyoruz. Boyaları katacağımız bir boş kovada almamız gerekiyor. Yerlere boya damlaması ve yerlerin kirlenmemesi içinde gazete ve naylon alıyoruz. Spatula ve zımpara da gerekli olan malzemelerin içinde yer almaktadır. Duvarlarda açık olan yerleri doldurmak için de alçıyı alışveriş sepetimize ekliyoruz ve alışverişimizi tamamlıyoruz.

Daha sonrasında boyala işlemini yapacağımız duvarda bulunan kabartıları zımpara eşliğinde sökeceğiz.  Ardından duvarda ki boşluklara alçı doldurup, oturmasını bekliyoruz. Eğer taşan yerler olursa da bunları zımpara ile kazıyoruz ve pürüzsüz hale getiriyoruz. Ardından da ruloyu ıslatıyoruz ve nemli kalmasına dikkat ediyoruz. Almış olduğumuz boş kovanın içerisine boyalarımızı döküyoruz ve incelmesi gereken kıvama gelene kadar bekliyoruz. Dikkat edilmesi gereken ve duvar boyama teknikleri konusunda hayati öneme sahip olan bir diğer nokta ise ruloyu tamamen boyaya daldırmama konusudur. Eğer rulonu tamamını daldırırsak, kaldırdığımız da rulodan damlayan boyalar etrafın kirlenmesine neden olacaktır. Ruloyu boya yapacağımız bölgelere eşit şekilde dağıtmaya devam ediyoruz. Bir bölgenin diğer bölgeden daha fazla boya almamasına dikkat ediyoruz. Boya için 2 kat yeterli olmaktadır, boya yaptığınız duvarın durumuna bakarak, insiyatif kullanarak bu kat sayısını 3 veya 4’e çıkarabilirsiniz. Duvar boyası bu şekilde esnek de çalışılabilir.

Dekoratif Duvar Boyama Teknikleri

Dekoratif duvar boyama teknikleri denince hepimizin aklına zor uygulamalar gelebilir. Fakat gerçekte durum böyle değildir. Biraz titizlik gerektirse işinde biraz uzman boya ustaları dekoratif duvar boyama işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. Bunun için boya markasına göre davranmak şarttır. Bazı boya markaları 3 kat bazıları ise 2 kat olarak uygulanabilir. Özellikle dekoratif boya söz konusu olunca markaya göre özel uygulamalar söz konusu olacaktır.

Dekoratif bir duvara sahip olmak için işi ciddiye alarak çalışılması gerekir. Ciddiyet ile yapılan her iş bu noktada büyük başarılara gebe olacaktır. Bu tür uygulamalar için adım adım çalışmak ve dikey hareketler ile evi veya işyerini boyamak iyi sonuçlar getirecektir. Burada her aşamayı planlamak boya ustasına büyük fayda sağlar. Planlı çalışmayı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Desenli Duvar Boyama Teknikleri

Desenli duvar boyama teknikleri için sedef boya, italyan boya gibi bilinen boya badana uygulamaları örnek olarak verilebilir. Bu uygulamalar evlerimizi güzelleştirirken, yapılarımızı modern bir hale sokarak bizleri de iyi dizayn edilmiş evlerde yaşamaya çağırabilir. Yaşam kalitemizi arttıran bu uygulamalara hepimiz büyük bir titizlik ile eğilmeliyiz. Evimizin güzelleşmesi için bu konuda araştırmalar yapabilmeliyiz.

Desenli boyama örnekleri ve türleri oldukça fazladır. Desenli boyalar uygulanırken de birçok farklı öğesi mevcuttur. Bu tür uygulamalar için duvarların önceden hazırlanması gerekmektedir. Duvarların pürüzsüz bir biçimde hazır olması ile bu tür boyama uygulamaları rahatlıkla yapılabilir. Boya ustaları burada dikkatli hareketler ile boyayı yüzeye uygulamaya, markanın vermiş olduğu talimatlara uymaya büyük özen göstermelidirler.

Duvar Boyama Teknikleri Video

Duvar boyama teknikleri video yardımı ile çok daha kolay biçimde incelenebilir. Biz de bu maksat ile size bu konuda uzman bir video ile içeriğimizi renklendirmek istedik. Umarım videoyu beğenirsiniz.

Bu şekilde boya işlemimizi tamamlıyoruz ve boyaların kurumasını beklemeye başlıyoruz. Boya badana yapılan odaları havalandırmakta da fayda var. Öğrenmiş olduğumuz, duvar boyama teknikleri sayesinde artık boyama işlerini kolay ve hızlıca halledeceğiz.  Artık duvar boyama ustalarına ödemiş olduğumuz miktarı da cebimize atacağız. Hem zamanımızı boşa harcamamış hem de maddi açıdan bir zorluğa düşmemiş olacağız. Sizlere şimdiden iyi günler dilerim.Bir Cevap Yazın