Duvar Boyası Çeşitleri

Evlerin, büroların, şirket binalarının ve halka açık yerlerin renklendirilmesi ve canlandırılması bir gerekliliktir. O bölgeyi saran duvarları istenilen renklere boyayarak bunu bir nebze olsa yapmış olacağız. Peki bu duvarların boyanması için hangi boya çeşitlerini kullanacağız diye bir soru soracak olursanız, memnuniyetle yanıtlamak isterim.  Duvar boyası çeşitleri, konusunda edinmiş olduğunuz bilgilerden sonra boyamak istediğiniz bölgeye en uygun olan boyayı seçmekte artık zorluk yaşamayacak ve kolayca bölge için en iyi sonucu verecek olan boyayı kolayca seçebileceksiniz.

Mat Boyalar, Su Bazlı Boyalar

Bu boyayı kullanmak bizlere duvarlardan çok tavan kısmında yardımcı olacaktır. Halk arasında plastik boya olarak bilinen bu boyayı, kullanıma açık alanlarda tercih etmemenizde fayda vardır. Eğer bu boyayı herhangi bir yapıda kullanmış iseniz de boyayı çok fazla derecede silmemenizde fayda vardır. Yoksa boya kir tutmaya başlar ve renk kaybına uğrar. Renklerin anlamları içeriğimizi inceleyerek de renklerin önemini algılayabilirsiniz.

Solvent Bazlı Boyalar

Boyayı kullanmak öncelikle bizleri bir miktar zahmete sokacaktır. Boyayı inceltmek için içerisine bir miktar tiner döküyoruz. Daha sonra boyayı yapmak içinde maske kullanıyoruz ve boyanın kuruma aşamasında odayı veya boyanan yeri havalandırıyoruz. Boya kuruma aşamasında iken dışarıya koku verecektir. Bu boya türünü iç mekanlarda kullanmak oldukça tehlikelidir. Boyanın tam olarak ta kuruması için oldukça uzun bir süreye ihtiyacı vardır. Solunum yolu olan hastaların bu boyadan uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

Yarı Mat Boyalar

Halkın saten boya olarak olduğu bu boya türü, genellikle hataları düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Silinebilen bir boyadır. Boya hiçbir şekilde suyu geçirmez ve bu sayede de duvarı silerken suyun içeri girmesine engel olur. Kaygan bir yapıya sahiptir. Boya badana için kullanılabilir.

Dış Cephe Boyası

Kaba inşası bitmiş ve sıvası, alçısı yapılmış olan binalarda o yapılan şeyleri korumak amacıyla yapılan boyalardır. Yapılma amaçlarından bir diğeri ise yapılara izolasyon sağlamasıdır. Bütün hava şartlarına dayanıklıdır. Su, nem, güneş ışığı gibi şeylerin geçişine kesinlikle izin vermez. Böylece altta kalan tabaka herhangi bir hava olayından etkilenmemiş olur.

Sizlerde bu duvar boyası çeşitleri arasından, boya yapacağınız alana en uygun olanı seçerek hemen işe başlayabilirsiniz. Sizlere şimdiden iyi günler dilerim.Bir Cevap Yazın