Duvar Kağıdı Uygulamaları

Duvar kağıtlarının uygulanması ve uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Duvar kağıdını kaplamadan önce ruh halinize uygun ve zevkinize hitap eden bir duvar kağıdı seçmeniz size fayda sağlayacaktır. Duvar kağıdı seçerken oturma odası,çocuk odası, yatak odası gibi alanlarda kuru normal duvar kağıdı seçmeli fakat banyo, mutfak gibi nemli alanlarda vinil duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz.Yine bir diğer dikkat edilmesi gereken husus duvar kağıdı seçerken uygulanacak olan duvarın durumunu da göz önünde bulundurmak gerektiğidir. Şayet pürüzlü bir duvar varsa duvar kağıdı desenleri kabartmalı olanları seçmekte yarar vardır.
Unutulmaması gereken elde ettiğiniz sonuçta memnun kalmanız ve istediğiniz sonuca ulaşmanızın en önemsenmesi gereken şey olduğudur.

Duvar kağıdı uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenler

Duvar kağıdı çok kolay uygulanabilen bir iş değildir. Duvar kağıdı kaplama işini iyi bilen ve bu alanda tecrübesi olan bir boya ustasıyla çalışmanız oldukça büyük önem taşımaktadır. Uygulama öncesi ve uygulama esnasında dikkat edilecek birtakım hususlar vardır. Öncelikle duvar kağıdı uygulaması öncesinde;
Duvar boya badana ve tavan tadilat işleri bitmiş olmalıdır,
Şapı atılmış olmalı, kapı ve pencereler takılmış olmalıdır,
Laminant,masif parke gibi işlerin de bitmiş olması gerekmektedir,
Elektrik malzemelerinin iç ünitesi takılmış olmalıdır,
Eğer duvarda kara sıva veya alçı varsa üzerine saten alçı uygulanmalıdır, saten alçı uygulandıktan sonra da yüzey pürüzsüz olana kadar zımparalanması duvara estetik bir görünüm kazandıracaktır.
Çiriş yapıştırıcı malzemesi seçerken de dikkat etmeli, vinil veya kabartmalı duvar kağıdı uygulamalarında uygun yapıştırıcıyı temin etmelisiniz.

Kaplanacak duvar yüzeyi nasıl olmalıdır

Duvar kağıdı uygulamalarında eğer profesyonel bir usta ile çalışıyorsanız uygulama yapılacak yüzeyin kuru olmasına , duvardaki çatlak ve oyukların kapatılmış olmasına dikkat edecektir. Duvar alçı ise emilimi azaltmak için yüzey astarlanmalı, yağlı boya var ise yüzeye geçiş astarı vurulmalıdır.

Duvar kağıdı uygulamasında dikkat edilecek hususlar

Duvar kağıdını keserken titiz çalışmak gerekmektedir, çünkü desenleri denk getirmek büyük önem taşımaktadır.
Gelecekte boya yapmak düşünülürse boyanabilir duvar kağıdı tercih edilmelidir.
Duvar kağıdı 90 derecelik açıyla yüzeye dik uygulanmalıdır.
Duvar kağıdı yukarıdan yapıştırılmaya başlanmalıdır.İki kat olacak bir biçimde yapıştırılmalı önce üst taraf sonra alt taraf yapıştırılmalıdır. İlk duvar kağıdının düzgün olmasına dikkat edilmelidir.
Yukarıdaki yazımızda kısaca bir duvar kağıdı uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ve duvar kağıdı seçimimizde neleri göz önünde bulundurmalıyız bunlardan bahsetmeye çalıştık. Umuyoruz ki yararı olmuştur.
Profesyonel usta ekibimizle en doğru hizmeti alabilmeniz için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.Bir Cevap Yazın