Duvar Kağıdı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Duvar kağıdı uygulaması da son zamanlarda boya badana kadar yaygın olarak talep edilen bir uygulamadır. Gerek evin duvarlarında yarattığı farklı ve estetik görüntü gerekse artık silinebilir duvar kağıdı sayesinde kullanım kolaylığı olması açısından müşteriler tarafından çokça ilgi görmektedir. Duvar kağıdı uygulaması oldukça hassas ve büyük titizlikle yapılması gereken bir uygulamadır. Bu sebeple muhakkak profesyonel ve işini tam anlamıyla bilen bir usta ile çalışılmalıdır. Tıpkı boya badana da olduğu gibi duvar kağıdı uygulamalarında da izlenmesi gereken aşamalar vardır. Bunların başında evinizin duvarları için en uygun duvar kağıdı seçimini yapmak gelmektedir.

Evinizdeki odaların duvarlarına uygun duvar kağıdı seçimini nasıl yapmalısınız?

Duvar kağıdı seçimi yaparken estetik ve zevkinize hitap edeni tercih etmenizin yanısıra uygulanacak oda ve duvarların durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Oturma odası, yatak odası, koridor gibi kuru alanlar için her tür duvar kağıdı kullanılabilir. Fakat banyo, tuvalet, mutfak gibi nemli alanlarda vinil gibi neme dayanıklı ve sabun ile silinebilir özellikte olan duvar kağıtlarını seçmelisiniz. Eğer duvar yüzeyleri pürüzlüyse, kalın kabartmalı kağıt veya ekspanse ve yoğun desenli duvar kağıtlarını tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
Duvar kağıdınızı seçtikten sonra yapıştırıcı seçiminizi de çok dikkat ederek yapmanız gerekmektedir. Kullandığınız duvar kağıdına göre özel yapıştırıcı kullanmanız gerekebilir. Örneğin, nemli süngerle silinebilen bir duvar kağıdı kullanıyorsanız genel duvar kağıdı yapıştırıcısı, vinil-kalın kabartmalı- hasır duvar kağıdı kullanıyorsanız bu duvar kağıtlarına özel yapıştırıcılardan kullanmalısınız. Kendinden yapışan bir duvar kağıdı kullanıyorsanız yapıştırıcıya ihtiyacınız yoktur.
Ve son olarak duvar kağıdı uygulaması için gerekli olan malzemeleri de temin ettikten sonra duvar yüzey hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Duvar yüzeylerinin hazırlanması

Uygulama yapılacak duvar yüzeylerinin pürüzsüz ve temiz olması çok önemlidir. Eğer duvarda çatlaklar veya delikler varsa dökülen sıvalar temizlenerek delikler spatula kullanılarak sıva alçısı ile doldurulur. Çatlaklar ise yapışkan bantla kapatılarak saten alçı ile duvarın kalanı ile aynı hizaya getirilir. Duvar kuruduktan sonra çok ince zımpara kağıdı ile duvar zımparalanır ve duvar tamamen pürüzsüz hale getirilir.
Yine uygulama yapılacak alanda duvarlara ve tavana ait tadilat işleri, tavan boyası, yağlı boya ve kartonpiyer uygulamaları önceden bitirilmiş olmalıdır. Masif parke uygulaması önceden yapıldığı halde, laminant parkeduvar döşemesi duvar kağıdından sonra yapılabilir.
Mekandaki elektrik priz/ anahtarları iç aksamlarının takıldığından emin olunmalıdır.Ve en önemlisi yüzey kuru, temiz ve sağlam olmalı asla nem barındırmamalıdır.
Duvar kağıdı uygulaması yapılacak yüzey alçıpan ise; yüzey birleşim yerlerinin düzgün yağıldığından emin olunmalı ve derz macunu çekilip zımparalanmış yüzeye saten alçı macun sürülmelidir. Şayet yüzey çimento veya alçı sıva ise; yüzeydeki kirlilikler temizlenmeli ve yüzeyin düzgünleştirilmesi için alçı macun çekilip pürüzleri gidermek için zımpara yapılmalıdır.
Duvar kağıdı rulolarını hazırlarken uygulamada kolaylık sağlaması için duvar yüksekliğinden ortalama 10 cm. fazla olacak şekilde rulonuzdan ilk boyu kesmeli, ondan sonraki tüm ölçüm ve kesimlerinizi de desen tekrarı değerine dikkat ederek ilk ölçümü baz alarak yapmalısınız.

Duvar kağıdı kaplama adımları

Duvardaki pütürler zımpara ve spatula yardımı ile düzeltilir.Duvar kağıdını kesmek için duvar yüksekliği ölçülür.Ölçüye göre kesim yapılırken aşağıdan ve yukarıdan fazlalık bırakılır.
Toz tutkal suyun içersine azar azar tarifine uygun miktarda dökülerek karıştırılır.1 saat kadar dinlendirilip gerekirse üzerine biraz daha su ilave edilerek uygun kıvama (boza kıvamı) getirilir.
Ölçüye göre kesilen duvar kağıtlarının arka kısımları bir fırça yardımı ile tutkallanır.(Tutkal, kağıdın arkasında her noktaya temas etmelidir)
Tutkallanan yüzeyler birbirine değecek şekilde katlanır.
Katlanan duvar kağıtları dinlendirilerek yumuşamaya bırakılır.(En fazla 5 ila 10 dakika arası)
Tutkallanan ilk boy kağıt ışık yönüne dikkat edilerek (pencere kenarı) yapıştırılır.Gerekirse gönye veya terazi kullanılması tavsiye edilir.Yapıştırılan kağıt temiz bir bez veya fırça yardımıyla yukarıdan aşağıya doğru bastırılarak düzeltilip hava kabarcıkları çıkartılması sağlanır.
Üst ve alt köşelerde oluşan kağıt fazlalıkları makas ile kesilmelidir.
Uygulama sırasında ve kuruma süresince odamızın pencereleri kapalı olmalı; duvar kağıdımız normal oda sıcaklığında bırakılmalıdır.

Sizlere bu kısa yazımızda duvar kağıdı kaplamaları nasıl olmalıdır hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umuyoruz ki en kısa zamanda hayalinizde evinizin duvarlarına en doğru usta seçiminizle kavuşursunuz.
Her daim yanınızda, bir telefon kadar uzağınızdayız.Bir Cevap Yazın