Ev Dekorasyonu için Kullanabileceğiniz Osmanlı Desenleri-Osmanlı Motifleri

Osmanlı 600 yılı aşkın olarak dünyada hüküm sürmüş büyük bir imparatarluktur. Bu imparatorluk sadece savaş yapmamış, yalnızca yaşamını saraylarda geçiren padişahlardan ibaret olmamıştır. Kültür mirası olarak da oldukça geniştir. Büyük bir imparatorluk olan bu devlet için kültürünün de birçok sınıfın harmanlandığı bir kültür olduğu söylenebilir. Osmanlı motifleri oluşurken, fars, arap ve batı kültürü birbirinden doğrudan etkilenerek ortaya çıkmıştır.

Batının ve doğu dünyasının bir harmanı olarak ortaya çıkan Osmanlı motifleri ve Osmanlı desenleri için günümüze kadar uzanan bir süreçten bahsedebiliriz. Devlet yıkılma sürecine girdiğinde dahi kültür üretebilmiştir. Çalışmalarını devam ettirmiş, halkı ile birlikte dünyaya farklı bir pencereden bakabilmiştir. Bugün yaşadığımız her karış toprakta bu devletin tohumlarının olduğunu söylemek yanlış olmaz. Evimizi güzelleştirirken de Osmanlı desenleri ve Osmanlı motifleri ile dizayn etmek, atalarımız tarafından bize miras kalan bir kültürün gerektirdiğidir.

İşte Boyacım Gelsin olarak size seçtiğimiz birkaç Osmanlı motifleri ve desenleri örnekleri:

Osmanlı Çiçek Desenleri

Osmanlı çiçek desenleri lale devrinden beri süregelen bir yaklaşımın ürünüdür. Çiçeklerin geleneklerimiz içerisindeki yeri aşikardır. Bununla birlikte günümüze geldiğimiz Osmanlı çiçek desenleri için dekorasyon dünyasında kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zemin kaplama ve duvar boyama sırasında bu tür çalışmalara sıklıkla rastlayabiliriz.

Osmanlı Köşe Desenleri

Osmanlı köşe desenleri, genel olarak mobilya sektöründe karşımıza çıkmaktadır. Ev eşyaları seçerken, evimizi dizayn ederken Osmanlı köşe desenleri incemelesi yaparız. Evimizi güzelleştirmek için 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu mirasından yararlanmaya çalışırız. Bu anlamda Osmanlı renkleri araştırması da yapabilirsiniz.

Osmanlı Geometrik Motifleri

Geometri, Osmanlı zamanında da bilimin ana merkezi konumunda durmuştur. Mimari alanda geometriden sonuna kadar yararlanılmıştır. Osmanlı geometrik motifleri de mimarisi ile birlikte gün yüzüne çıkmıştır. Şimdi boya badana sırasında istediğimiz desenli boyalar ve uygulamalar özünde Osmanlı geometrik motifleri temelli ortaya çıkmıştır.

Bu içeriğimizde sizi Osmanlıya kadar götürmeyi düşledik. Osmanlının bize miras bıraktığı tasarım anlayışından bir parça iletme gayretine girdik. Osmanlı desenleri ve Osmanlı motifleri ile ilgili birkaç örneği de size iletmeye çalıştık. Ev dekorasyonu için size ilham olabilecek birkaç fikir ile daha karşınızdaydık. Siz de evinizi, duvarlarınızı şahane hale getirmek istiyorsanız, bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilirsiniz. Boyacım Gelsin olarak Osmanlı boyacı kültürünü yaşatmak için sizi bekliyoruz.Bir Cevap Yazın