Evinizde Kullanabileceğiniz Fesleğen Nedir Faydaları Nelerdir?

Fesleğen Nedir?

Fesleğen, salgıladığı koku itibari ile ortamlara sivrisinek girmesini önleyen Güney Asya üzerinden dünyaya yayılmış olan on binlerce bitkiden biridir.

Fesleğen, ılıman bölgelerde yetişmeyi seven bir bitkidir. Bitki Türk toplumu tarafından kabul görmüş, hayatımızda önemli bir yeri edinmeyi başarmıştır. Kimi zaman sokaklarda satıldığına da şahit olduğumuz Fesleğen için her eve lazım olduğunu vurgulamakta fayda var. Sağlık açısından insan hayatına olumlu katkılar yapabilen bitki için sayısız fayda sayabiliyoruz. Yemekler içerisinde pişirilerek kullanıldığı da olmuştur. Taze veya kurutulmuş bir şekilde de kullanılabilir.

Ev dekorasyonu için de bize farklı fikirler sunabilen bu bitki için hem sağlık hem de dekoratif amaçlar ile kullanabiliriz. Balkon taraflarına ve oturma odamızın köşelerine yerleştireceğimiz Fesleğen ile hayatımıza renk katabilir, evimizi de sağlık ile donatabiliriz. Yaşam kalitemiz için iyi bir hamle olmakla birlikte göz zevkimiz için de iyi olacağına hiç şüphe yok. Bu sebeple ev sahipleri evlerini dekore ederken, Fesleğen detayını kesinlikle atlamadan işlemlerine devam etmelidirler.

Fesleğen Faydaları Nelerdir?

Fesleğen faydaları çok sayıda olmakla birlikte tam bir sağlık bitkisi olarak nitelendirilebilir. Biz de bu yazımızda tüm faydalarını saymaktan ziyade, önemli ve insan hayatına etki eden faydaları saymayı tercih edeceğiz. Fesleğen genel itibari ile baş ağrılarını çözer, uyarıcı etkisi sayesinde dinç bir şekilde kalmamıza da yardımcı olur. İçerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde ise öksürüğü kesmektedir. Vücudumuza yaptığı olumlu etki nedeni ile de depresyon, gerginlik ve beraberinde getirdiği uykusuzluk problemlerini giderici etkisi olmaktadır. Yaşamımıza bu denli olumlu etki eden Fesleğen için ilaçsız tedavi tabiri de kullanılabilir. Bunun yanında ağız yaraları için gargara metodu ile çözüm olmaktadır. Sineklerin gelmesini engelleyen bitki için sinek ve böcek ısırıklarının olduğu bölgeye sürüldüğünde de iyi geldiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte diyet yapacaklar için Fesleğenin tokluk hissi uyandırdığını bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Sayısız faydası olan bu bitki için siz de ev dekorasyon fikirleri üretebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size Fesleğen nedir ve Fesleğen faydaları nelerdir başlıkları altında elimizden geldiğince bilgiler aktarmaya çalıştık. Hayatınıza bir nebze olsun renk ve hareket katabildiysek ne mutlu bize. Ev dekorasyonunuz için size önerilerde bulunmaya devam edeceğiz.Bir Cevap Yazın