Gökkuşağı Nasıl Oluşur ve Gökkuşağı Renkleri Sırasıyla Nelerdir?

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı yağmurun ardından, ışık ışınlarının su damlaları arasından geçiş yaparak yansıma ve kırılması ile oluşan bir doğa olayıdır. Bu mucizevi olay ışığın kırılma açısı ile doğrudan ilgilidir. Gökkuşağı bu sebeple yalnızca gündüzleri oluşur. Gökkuşağı oluşumu ışığın prizma içerisinden geçerek renklere ayrışmasına benzetebiliriz.

Gökkuşağı Renkleri Sırasıyla

Gökkuşağı bizi büyüleyen ve bizi yaşadığımız evrenden soyutlarcasına şaşırtan bir doğa olayıdır. Pek çok hikaye, masal gökkuşağının o mucizevi ışık kırılmasından yola çıkarak türemiştir. Pek çok renk gökkuşağından esinlenerek üretilmiştir. Renklerin anlamları bu doğa olayına bakarak değer kazanmıştır. Bu durum öyle bir hal almıştır ki ev boyama işlemleri için düşünen ev sahipleri dahi gökkuşağı renkleri incelemesi yapmaktadır. Biz de bu anlamda size bir nebze olsun ilham olması adına gökkuşağı renkleri sırasıyla sizlere vermeye çalışacağız. İşte gökkuşağı renkleri sırasıyla:

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Yukarıda gökkuşağı renkleri sırasıyla verdiğimiz listeyi şimdi de biraz bilimsel açıdan inceleyelim. Renklerin nasıl oluştuğunu, evimize, hayatımıza dahil olan bu renklerin varlığını biraz deşelim. Öncelikle gökkuşağı türleri 3 tanedir. Birinci gökkuşağı, ikinci gökkuşağı, küçük gökkuşağı olarak 3’e ayrılır. Bu türler renklerin sıralaması ve şekli itibari ile birbirinden farklıdır. Ama en çok görülen ve bizim de aşina olduğumuz bu yapıda gökkuşağı kırmızı, turuncu, yeşil, mavi, lacivert, mor renklerden meydana gelir.

Gökkuşağı Renkleri:

  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Lacivert
  • Mor

Bu içeriğimizde size gökkuşağı renkleri sırasıyla nelerdir, gökkuşağı renkleri nelerdir sorularınıza yanıt bulmaya çalıştık. Bizi büyüleyen ve bizi bambaşka diyarlardaymış gibi hissetiren bu doğa olayının renklerinin incelemesini yaptık. Siz de bu konuda merak ettiğiniz konuları bize danışabilir, uzmanlarımız ile iletişim kurabilirsiniz.Bir Cevap Yazın