İstanbul Boya Ustaları Nasıl Çalışır?

İstanbul boya ustaları her biri birbirinden enterasan özelliklere sahip bir yapı ustası grubudur. Bu usta grubu evlerin boya badana işlerini tamamlarken, evlere renk ve modern bir görünüm kazandırırlar. Boya sektörü her ev için büyük bir öneme sahip olmasının yanında uzun ömürlü yapılan bir işlem olduğundan dolayı da son derece önemlidir. Evlere görsellik katan bu inşaat gereci huzur içinde yaşadığımız evlerimizde de bize ruh katan işlemlerdir.

Boya Ustaları Çalışma Koşulları

Boya ustaları genellikle prensip sahibi olan insanlardan oluşmaktadır. Eviniz veya işyeriniz ile ilgili bir boya badana işlemi olduğunda önce kaliteli ve profesyonel bir usta arayışı içerisine girersiniz. Bu evrede araştırmalarınız neticesinde size en uygun olarak gördüğünüz ustayı yapınızı renklendirmeye davet edersiniz.

Yapınıza renk verecek usta seçiminin ardından usta için doğru günü belirlemek esastır. Boya badana işlerinin ortalama bir ev için 1 ila 2 gün arasında iş yükü olduğu düşünülürse, evinizi en az 2 gün bu iş için uygun hale getirmeniz gerekecektir. Ortam ayarlandıktan sonra, usta ile malzeme seçimi yapmak son derece önemlidir, doğru rengi seçebilmek, renk kartelasından kendimizi ifade eden rengi bulabilmek evdeki huzurumuz için son derece önemlidir.

Renk seçiminin ardından boya ustası işe koyulur. 1 veya daha fazla boya ustası evinizi istediğiniz renklere çevirmeye başlarlar. İstanbul boya ustaları genellikle 09:00 ile 18:00 arasında çalışmalarını gerçekleştirirler. İşlerini bitirmelerinin ardından ise son rötuşları ve düzeltmeleri gerçekleştirirler. Bununla birlikte işin başında aldıkları ücretin yarısından kalan kısmı da işin sonunda işverenden temin ederler. İstanbul boya ustaları işin başlangıcındaki randevu sürecini ise çok fazla uzatmazlar, en fazla 5 iş günü içerisinde size çalışma günü ve saati bildireceklerdir

  Boya Ustalarının Dikkat Etmesi Gereken  Hususlar

Boya ustalarının yıllarca edindikleri tecrübeler vardır. Bu boya uygulamalarının püf noktalarından bazıları şunlardır:

Boya uygulamasında daima aynı cins boya kullanılır.  Eğer aynı cins boya kullanılmıyorsa astar kullanmak gerekir.

Boya kullanılmadan önce karıştırılmalıdır.

Yağlı, kirli,kabarmış yüzeylere boya sürülmemeli, önceden iyice temizlenmelidir.

Parlak yüzeylere boya sürülmemelidir. Önce zımpara yapılmalı, matlaştırılmalı ve yüzeydeki toz alınmalıdır.

Boya aşırı inceltilmemeli, üretici firmaların önerilerine uyularak uygulanmalıdır.

Kalın ve tek kat yerine, ince ve 2 kat boya uygulanmalıdır.

Yeni yapılmış çimento sıvalı ve brüt beton yüzeylerde ilk defa yapılacak boya uygulaması en erken 3-4 hafta sonra yapılmalıdır.

Boyalar çok sıcak ve soğuk ortamlarda uygulanmamalıdır.

İç ve dış mekanlarda kullanılacak renk mekana uygun olmalıdır.(Işık, mobilya rengi, alt boyanın koyu renk olması, dış cephe için çevre renkleri)

Boyaya toz veya sıvı herhangi bir katkı ilavesi yapılmamalıdır.

Sıcak yüzeylere boya uygulaması yapılmaz.

Boya kullanıldıktan sonra kutu içinde fazla boşluk kaldıysa, sentetik boya ve astarlar üzerine az miktarda tiner ekleyip(1 mm) kutunun ağzı sıkıca kapatılarak saklanır. Özellikle sentetik boyaları uzun süre saklayabilmek ve korumak için daha küçük bir kutuya aktarılmalıdır.

Çok soğuk havalarda boya uygulaması yapılmamalıdır.(örn. dış cephe boyaları)

+5 derecenin üzerinde ve kuru yüzeylere uygulama yapılmalıdır.

Boyanın iyi bir performans gösterebilmesi için, yüzeyde belli bir mikron kalınlığında tabaka olmalıdır.

Boya uygulaması esnasında katlar arası kuruma sürelerine mutlaka uyulması gerekir.( kapatıcılığını,rengini ve dayanıklılığını etkiler.)

Boya uygulamasında iyi bir sonuç elde etmek için boya tipine uygun rulo fırça veya tabanca seçimi yapılmalıdır.

Kaliteli bir boya ustası yukarıda adı geçen hususlara dikkat ederse elde edilecek olan sonuç müşteri açısından oldukça memnun edici ve kaliteli olur. İşinin eri profesyonel Boyacim Gelsin boya ekibi ustalarımızla sizlere kaliteli hizmet vereceğimize dair şüphe etmeyiniz. Müşterilerimizin memnuniyeti her şeyden değerli olduğu için bütün kaliteli boya uygulamalarının püf  noktalarını dikkate alıyoruz ve istediğiniz hizmeti vermek için elimizden gelenin en iyisi olmaya gayret ediyoruz.

 

 

Bu yazımızda size boya badana sektöründeki ustaların çalışma süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulunmaya çalıştık. Umarım sizin için faydalı bilgiler verebilmişizdir. Siz de boya badana sektörü ile ilgili detaylı bilgi için usta blogu bölümümüzdeki yazılarımızı inceleyebilir, soru ve görüşlerinizi de iletişim bölümünden bize rahatlıkla iletebilirsiniz.

 1 Yorum

Bir Cevap Yazın