Saten Boya Nedir ve Kullanım Faydaları Nelerdir?

Saten boya, yarı mat özelliklere sahip bir duvar boyası çeşididir. Saten boya, genellikle çabuk kirlenebilen ve temizlenmesi bir önem teşkil eden, hastane, mutfak, banyo gibi alanlarda tercih edilir. Günümüzde ise saten boyalar genellikle su bazlı olarak üretilmektedir.

Saten boya uygulamaları genellikle toplumsal alanlarda karşımıza çıkar, bu uygulamalar için temizlik ön planda tutulur. Çünkü saten boyalar diğer boya türlerine göre temizlenmesi çok daha kolay boya gruplarındandır. Saten boya, kaygan bir yapıya sahip olduğundan dolayı tam silinebilme özelliği ile dikkat çekerler. Bu sebeple de çok silinme gereksinimi duyulan yerlerde bu boya türü tavsiye edilmektedir. Günümüzde artık su bazlı olarak üretilen bu boya türü çok daha teknolojik şartlarda ev sahiplerine sunulmaktadır.

Saten Boya Kullanım Faydaları

Saten boya kullanmak dekorasyon amacı ile kullanıldığında iyi uyum ile birlikte iyi biçimde çalışabilir. Bu kapsamda boya renkleri iyi tercih edilmelidir. Boya markaları arasında ipeksi mat veya yarı mat gibi boya türleri buna örnek olarak verilebilir. Bunun için boya badana renkleri incelemesi kesinlikle yapılmalıdır. Renk tercihini yaptıktan sonra nerelerde kullanacağımızı da tam olarak bilmeliyiz. Toplumsal alanlarda çok sık kullanılan saten boya, mobilyalar ile uyumlu olduğu takdirde evlerde de kullanılabilir. Ev boyama için kullanılan boya çeşitlerinden de biridir. Kullanım faydaları ise özetle şöyledir:

  • Kolay ve tam bir temizlik imkanı sağlaması
  • Alçı ve macun gibi yapıları gizleme özelliği
  • Leke yapmama özelliği

Bu içeriğimizde size saten boya nedir, saten boya ne demek ve kullanım faydaları nelerdir gibi birçok konuda sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Umarım sizin için de faydalı bir içerik üretebilmişizdir. Siz de evinizi boyatmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, sorularınızı ve görüşlerinizi dilediğiniz an uzmanlarımıza iletebilirsiniz.Bir Cevap Yazın