Silikon Nasıl Temizlenir Nasıl Çıkar Nasıl Sökülür?

Silikon evlerde sıklıkla kullanılan kimyasal bir maddedir. Kolay yapışma özelliği ve çabuk uygulanabilir olması sebebi ile gerek ev dekorasyonu ile uğraşan kişiler gerek ev sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Biz de bu yazımızın bir bölümünden silikon nasıl çıkar cevabını diğer bölümünde ise silikon nasıl temizlenir sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Silikon ev dekorasyonu anlamında kolaylığı fazla olan bir üründür. Özellikle Türkiye’de birçok evde kullanılmış, evlerimizin daha güzel hale gelmesine yardımcı olmuştur. Fakat iş silikon nasıl çıkarılır, nasıl sökülür sorularının cevaplarına geldiğince işlemler biraz zorlaşabilir.

Silikon, sökülmesi zor bir maddedir. Bunun için iki tip silikon çıkarma yöntemi mevcuttur. Bu iki yöntem ile evlerimizde, fayanslarımızda bulunan silikonu sökebiliriz. Fakat bu yöntemler uygulanırken, elimize kalın bir eldiven almayı ve işimizi dikkat ile  yapmayı kesinlikle unutmamalıyız.

Silikon Nasıl Sökülür – Yöntem 1

Silikon nasıl çıkar ve nasıl sökülür sorularının cevabını önce eski yöntemlerle verelim. Sökme işlemine başlamadan önce elimize kalın bir eldiven almamız gerektiğini çünkü silikonun sert bir madde olduğunu size tekrar hatırlatmış olalım. Silikon sökme işlemine elimize kesici bıçak veya falçata dediğimiz maket bıçağı alarak işe koyulmalıyız. Bunun için güçlü bir bıçak almamız gerektiğini hatırlatalım.  İşe koyulmadan önce silikonlu bölgeye sıcak su ile ıslatarak 5 dk beklemeye koyulabiliriz. Ardından silikonu dibinden çalışarak çıkartabiliriz.

Silikon Nasıl Sökülür – Yöntem 2

Silikon sökme işleminin modern yöntemi ise silikon sökücü ürünlere başvurmaktır. Bunun için yapı marketleri ziyaret ederek silikon sökücü, çıkarıcı ürünleri satın alarak işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Bunun için kalite aramaktansa işinizi görecek herhangi bir ürünü tercih edebilirsiniz.

Silikon Nasıl Temizlenir?

Silikon temizlemek için öncelikle silikon ile mi yoksa mastik ile mi karşı karşıya kaldığımızı belirlemeliyiz. Bu önemli bir tespittir. Eğer silikon ise temizleme işlemine Domestos ve Mr. Muscle gibi güçlü kir sökücüler alarak başlayabiliriz. Yıllar içinde kirlenmiş, leke tutmuş, eski bir görünümü olan silikonları temizleyerek yenilemek için işe koyulabiliriz. Öncelikle aldığımız kir sökücüyü yüzeye uygulayıp ardından biraz üstünde bekledikten sonra bir bez ile silebiliriz. Böylelikle silikonumuzu temizlemiş oluruz. Buradaki önemli konu kir sökücülerin güçlü olması, işimizi görmesidir.

Bu içeriğimizde size silikon nasıl temizlenir, silikon nasıl çıkar, silikon nasıl sökülür ile alakalı soruları cevaplamaya çalıştık. Umarım size faydalı bilgiler sunabilmişizdir. Siz de merak ettiğiniz diğer soruları bize buradan yöneltebilir, uzmanlarımız ile kısa sürede cevaplara erişebilirsiniz.Bir Cevap Yazın