Stencil Nedir ve Nasıl Yapılır?

Stencil, Türkçedeki karşılığı olarak kalıp veya şablon anlamına gelir. Stencil boyama yapabilmek belli kalıplar ile duvara, ahşapa uygulanabilen çalışmalara denir. Özellikle sokak duvar boyamalarında stencil sıklıkla kullanılır.

Stencil uygulamaları yapılabilmesi kolay olduğundan dolayı hobi amacı ile de kullanılmaktadır. Ahşap boyama, duvar boyama gibi pek çok alanda bu boyama türünü görebiliriz. Kolay uygulanabilen bu tür için hobi olarak başlayanların rahatlıkla çalışabileceğini söyleyebiliriz.

Stencil Nasıl Yapılır?

Stencil yapabilmek için kalıpları belirlemek önemlidir. Örnek şablonları siyah yerlerden keserek işe başlanılır. Kesim işleminden sonra kalıbı duvara tutarak sprey yardımı ile boyama işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Burada en iyi sonucu elde etmek 20 cm uzaklıktan sprey boyayı uygulamak doğru olacaktır. Stencil bu denli kolay yapılabilen ve uygulanabilen bir uygulama biçimidir.

Stencil Font Örnekleri

Font bulabilmek tasarımın önemli bir parçasıdır. Fontu iyi olan tasarımlar her zaman başarıya ulaşmışlardır. Stencil font da aynı bu şekilde iyi bir tasarımı olması gerekenler arasında yer alır. Biz de bu kapsamda size beğendiğimiz birkaç stencil font örneği sergilemeye çalıştık. Umarım size ilham olabilir.

Stencil Şablon Örnekleri

Stencil şablon yardımı ile çalışılan bir türdür. Bu sebeple ne denli iyi şablon olursa o kadar iyi tasarımlar ortaya çıkar. Uygulama kısmı sabit olan bu tür için iyi şekilde şablon üretebilmek büyük önem taşır. İşte biz de bu bağlamda size başarılı bulduğumuz birkaç stencil şablon örneği sunmaya çalıştık. Umarım beğenirsiniz.

Bu içeriğimizde size stencil nedir ile alakalı bilgiler vermenin yanında, stencil şablon ve font ile ilgili de örnekleri sunmaya çalıştık. Farklı bir ev dekorasyon aracı olan stencil ile evinizi dekore etmenin yanında sokak duvar boyama için dahi kullanabilirsiniz. Sokaklarda görülen pek çok uygulama bu yöntem ile yapılmaktadır. Hayallerinizdeki yapıya ulaşmanız için birçok yolu araştırmanız dileğiyle. Mutlu ve huzurlu yaşayın.Bir Cevap Yazın