Türkiye’deki En İyi Boya Markaları

Türkiye boya sektöründe dünyadaki önemli ülkelerden biridir. İhracatımızda önemli bir yer tutan boyanın inşaat sektörü ile bağlantılı bir şekilde Türk ekonomisine katkısı büyüktür.  Genellik boya piyayası inşaat sektörü ile paralellik gösterdiği için sonbahar ve ilkbahar aylarında canlanarak devam eder. Fakat boya konusunda bilinen bazı gerçekler doğru değildir. Ülke ekonomisi içerisinde boya sektörü 2.2 milyar dolarlık dev bir döngü oluşturmaktadır. İhracat anlamında da sayı ve ekonomik değer olarak iyi bir yere sahip boya sektöründeki bilinen yanlış ithalat tarafı ile ilgilidir. Boya hammaddesi ülkemizde olmadığından hammade ithalatı ve teknolojik lüks boya ithalatı ülkemizde epey fazladır. Bu durum gelir-gider dengesi düşünüldüğünde ülke ekonomisinde boyanın çok büyük bir katkı yapmadığı görülecektir.

Boya piyasası, inşaat boyaları, oto boyaları, toz boyalar gibi birçok alanda incelenebilir. Fakat en çok bilinen boya badana için kullanılan iç cephe boya markalarıdır. Türkiye’de 1920’li yıllardan beri süregelen boya üreticileri şimdileri yabancı ortaklarla birleşerek karşımıza büyüyerek çıkmaktadırlar. Bu konuda Dyo boyanın sahibi Yaşar Holding başı çekmektedir. Boya sektöründe geçmişten bu yana sektörü lider götürmekte, fakat son yıllarda özellikle iç cephe boya alanında liderliği filli boya, polisan, marshall gibi oyunculara devretmektedir. Türkiye’deki en iyi boya markaları sorulduğunda bu firmaların ismi bu sebeple sıklıkla zikredilir.

Boya markaları söz konusu olduğunda tarihsel olarak bundan 50 yıl öncesine gitmemiz gerekmektedir. 50 yıl önce boya firmaları büyümeye ve gelişmeye başlamıştır. İnşaat sektörü ile paralel biçimde büyüme gösteren boya markaları yapıları güzelleştirmeye 50 yıllık bir serüvende devam ediyorlar. Bu süreçte fabrikalaşan, büyüyen ve gelişen boya markaları özellikle iç cephe boya konularından uzmanlaşmışlardır. Üretim ekonomimize büyük katkı sağlamak ile birlikte ülkemizde pek çok insana da ekmek kapısı olmuşlardır.

Dünyada boya sektörü ülkemize göre daha gelişmiş durumdadır. Özellikle ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerin boya markaları açısından da daha büyük markalara sahip olduğunu söylemek doğru olur. Bu noktada hemen sayabileceğimiz ülkeler arasında Amerika, Japonya, Hindistan gibi büyük boya ülkelerini söyleyebiliriz. Bu ülkelerde hem kullanım hem de üretim açısından büyük bir potansiyel vardır. Dünyaya boya ihracatı yapan büyük boya markaları sayesinde bu büyük ülkeler ekonomilere artı değer katmaktadırlar.

Boya Markaları

Boya hayatımızda büyük önemi olan, evimizde işyerimizde karşımıza daim çıkagelen, önemli bir dekorasyon aracıdır. Duvarları renklendirmek için birçok renk arasından tercih yapar, kendimize en uygun rengi seçiveririz. Tüm bunların ardından da işe koyulur, boya badana işlemlerine başlarız. Bu işlemler sırasında ise hangi boya markaları ile çalıştığımız büyük önem taşımaktadır. İşte bilinen tüm markaların renk kataloglarını incelemeniz için size bir liste hazırladık. İşte evinizi renklendirebilecek boya markaları:

Bu içeriğimizde size Türkiye’deki boya markaları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Siz de konu ile alakalı düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir, boya badana,  ev boyama ile alakalı ihtiyaçlarınızı da bize rahatlıkla iletebilirsiniz.

 Bir Cevap Yazın